Jak jsem se stala profesionální organizátorkou

Myslíš si, že ti někdo bude platit za organizaci šatny? A to si tě někdo pozve domů a ty mu tam uklidíš? Nemáš náhodou obsedantně-kompulzivní poruchu? To jsou jen některé otázky, které mi pokládali lidé v mém okolí, když jsem jim řekla, že chci dělat profesionální organizátorku.

Ahoj, jsem Jitka a miluju pořádek

Různí lidé mají různé schopnosti a talenty. Můj talent spočívá v tom, že mě baví “dělat pořádek”. Uklizené a organizované prostředí je pro mě přirozené a cítím se v něm jednoduše dobře. Ne, že bych celé dny jen něco umývala a čistila, ale spíš okamžitě vidím v chaosu příležitost pro zlepšení.

Tyto vlastnosti se projevují někdy až komicky. Nenajím se, pokud není uklizený stůl. Když se zapomenu, tak přerovnám věci na pracovním stole v cizí kanceláři, zatímco s někým hovořím. Při návštěvě mě napadají myšlenky, že bych nábytek přesunula a vzniklo by tak více prostoru. Svým rodičům nikdy nezapomenu uklidit lednici ještě než odejdu.

Jsem přesvědčená, že chaos bere lidem energii. Nedaří se jim soustředit na své úkoly, řešení problémů nebo cokoliv, co mají rádi. A tak jsem se rozhodla se o svůj talent podělit s ostatními a ulehčit jim každodenní fungování.

Věděli jste, že existuje dokonce porucha zvaná chronická dezorganizace? Je to neschopnost udržet pořádek ve svých věcech nebo v prostoru, kde se člověk pohybuje. Často vede také k nadměrnému hromadění věcí a lidé s touto poruchou si nejsou schopni pomoci sami. V USA pro ně dokonce existuje podpůrná společnost.

Marie Kondo, Netflix a náš dům

Já sama jsem dlouho žila obklopena zbytečnými věcmi. I když všechno bylo relativně uklizené, pořádek se neudržoval snadno. A potom jsem se seznámila s Marií Kondo a jejím Zázračným úklidem. Prošla jsem si všemi stádii tohoto programu a náš dům se konečně nadechl. A já byla nadšená.

A pak přišel Netflix a série The Home Edit, ve které dvě profesionální organizátorky Clea a Joanna pomáhají lidem efektivně uspořádat různé prostory v bytě. Asi někdy v tu chvíli se mi v hlavě zrodil podnikatelský nápad a protože jsem člověk, který dotahuje věci do konce, pustila jsem se do projektu po hlavě.

Dnes nabízím osobní konzultace i pomoc s organizací všech částí domova (ano, i těch zásuvek plných neidentifikovatelného harampádí) a vedu eshop s nejrůznějšími vychytávkami, které vám ulehčí život. Vrhla jsem se také do rozbouřených vod sociální sítí - na Instagramu sdílím své organizační tipy a tvořím komunitu, která se ráda podělí o své zkušenosti.

Kdo potřebuje profesionální organizátorku?

Na tuto provokativní otázku není jednoduchá odpověď - nepotřebuje ji nikdo a potřebujeme ji všichni. Stejně jako využíváte služeb učitele angličtiny, kadeřnice nebo účetního, můžete využít také služeb profesionální organizátorky. Většina lidí má příliš mnoho věcí a nedostatek prostoru. Někomu chybí organizační schopnosti. Spousta lidí se stydí za to, jak to u nich doma vypadá.

Jako každá služba i tato vyžaduje důvěru. Ne jen běžnou důvěru mezi klientem a obchodníkem, přece jen si zvete někoho cizího do svého intimního prostoru. Chce to také hodně odvahy, udělat to rozhodnutí a nechat si pomoci od profesionála. Ale chci vás uklidnit - většina profesionálních organizátorek je velmi empatická a trpělivá a není se čeho bát.

Vlastně můžete jen získat: hezčí domácnost, lepší pocit ze svého okolí, více volného času. Já osobně bych byla vděčná, kdybych na inspiraci v podobě Marie Kondo nebo netflixových seriálů narazila dříve. Kdyby mi někdo řekl “Hele, ty věci, na které jsi roky nesáhla, můžeš s klidem vyhodit a vůbec nic se nestane. Už nikdy je nebudeš potřebovat.” Jsem pro své klienty ráda takovou inspirací.


kategorie: Organizační tipy