Jak se snadno a rychle sbalit na dovolenou

Cestování je pro někoho oblíbenou kratochvílí, pro jiného životním stylem a pro některé noční můrou. Ať už patříte do kterékoliv kategorie, balení se nevyhnete. Jak to udělat, abyste na nic nezapomněli, vše šlo hladce a v kufru jste vždy našli přesně to, co hledáte?

Kam a jak cestujete

Každý z nás rád cestuje jinak. Pro někoho jsou ideálními společníky batoh a pohorky, někdo si rád užívá atmosféru letiště, někdo rád jezdí autem. Každý způsob cestování vyžaduje jinou přípravu a jiné vybavení.

Já osobně nejraději cestuji na rodinné dovolené autem někam k moři. Ubytování si hledáme v soukromí a předem si nic moc neplánujeme. Na dovolené si chci užít chvíle nicnedělání i aktivní odpočinek, ale rozhodně se nechci stresovat tím, že něco musím nebo že něco nestíhám.

Balicí seznam

Ať už preferujete jakýkoliv typ dovolené nebo vás čeká třeba pracovní cesta, některé věci bychom měli mít připravené všichni. Bude se lišit třeba množství a typ oblečení, ale cestovní doklady a základní lékárničku bychom měli mít všichni. Na co tedy nezapomenout?

Oblečení

Typy oblečení se budou pro různé typy dovolené lišit - k moři vám mohou stačit trička, plavky a kraťasy, do hor si přibalte nepromokavou bundu a pro výlety v naší kotlině se budou hodit teplé ponožky.

Hlavním úskalím balení oblečení je jak to udělat, abyste ze zavazadla nevytáhli vše pomačkané. Dobře k tomu poslouží sada menších tašek, do kterých můžete sbalit podle druhu oblečení nebo pro jednotlivé členy výpravy.

Míru zmačkání také ovlivňuje způsob, jakým oblečení poskládáte. Já skládám takto a žehličku s sebou vozit nemusím:


Kosmetika

Bez zubního kartáčku, pasty a antiperspirantu se neobejde nikdo, ale mnoho z nás potřebuje k životu trochu větší množství lahviček. Abychom s sebou na cesty nebrali velká balení, můžeme si nezbytné množství odlít nebo odsypat do cestovního balení. Praktickou vychytávkou je také kosmetická taška, do které produkty umístíte na výšku. Předejdete tak nehodám s vylitým šamponem a tašku navíc můžete využít mnoha dalšími způsoby, třeba na ty nejnutnější přebalovací potřeby, když jdete jen na krátkou procházku.

Zábava u vody i doma

Je naivní myslet si, že když jste přece na dovolené, nuda vám nehrozí. To platí možná u nás dospělých, pro které může být největší relax koukat do prázdna, ale děti jsou v tomto ohledu trochu náročnější. I při balení na dovolenou bychom neměli zapomenout na knížky, časopisy, společenské hry nebo základní sportovní potřeby (třeba rakety na badminton nebo házecí talíř). Přibalte si také menší batoh na výlety.

Samostatnou kapitolou je vybavení na pláž, ať už jedete k moři nebo rybníku. Samozřejmostí jsou opalovací krémy, ručníky, pokrývky hlavy, hračky nebo lehátka. Skvělým doplňkem je také termotaška.

Jídlo

Pokud jedete na cestu, kde se o stravování staráte sami, vyplatí se dopředu plánovat. Přece jen většina z nás nechce dovolenou trávit v kuchyni. Na pomoc si můžeme vzít nejrůznější hotová jídla (ať už z vlastní produkce nebo kupované) nebo konzervy. Nezapomeňte ani na nápoje a svačinky. Nejlépe ochrání potraviny i vaši tašku dobře těsnící silikonové krabičky. Navíc jsou skládací, takže nezaberou tolik místa.

Domácnost

I když se chystáme na dovolenou, některým domácím pracem se budeme vyhýbat jen stěží, obzvlášť pokud jedeme na vlastní pěst. Bude se nám hodit něco na umytí nádobí i něco na vyprání prádla. Zapomenout bychom neměli ani na šitíčko, baterky a další elektronické nezbytnosti.

Na co rozhodně nezapomenout

Jsou věci, bez kterých se na dovolené obejdete, třeba plavky nebo zubní pastu si jednoduše dokoupíte takřka kdekoliv. Ale bez těchto věcí rozhodně nevyjíždějte:

  • Cestovní doklady, kartička pojišťovny, řidičský průkaz,

  • peníze a platební karty, vouchery na ubytování

  • pojištění,

  • mobily a nabíječky,

  • propiska,

  • klíče pro hladký návrat domů.

Podrobnější balicí seznam s mými nezbytnostmi si můžete zdarma stáhnout v PDF na eshopu.


kategorie: Organizační tipy