Jak si účelně naplánovat nákup a zamezit plýtvání potravinami?

Mým hlavním cílem není prodat vám co nejvíce dóz na potraviny nebo odpadkových košů. Nejvíce se snažím o to, abych vám pomocí vyzkoušených tipů usnadnila každodenní život. A nakrmit rodinu je jedním z nikdy nekončících úkolů. Aby vám to šlo od ruky skoro samo, mám pro vás pár nápadů, jak si usnadnit nakupování, ušetřit čas při vaření a omezit vyhazování potravin.

Na začátek pár děsivých čísel

Plýtvání potravinami je našim velkým dluhem vůči životnímu prostředí. Následující čísla vás možná trochu vyděsí:

  • Třetina vyrobeného jídla se ve světě vyhodí. Suroviny na jeho výrobu zabírají 28 % zemědělské půdy, produkují 8 % emisí skleníkových plynů a využívají 21 % sladké vody. Přitom téměř 800 milionů lidí trpí podvýživou.
  • V EU připadá na jednoho člověka 127 kg potravinového odpadu ročně. Bioodpad potom často končí v popelnicích na směsný odpad, zabírá v nich přibližně 42 % kapacity.
  • Průměrná domácnost by omezením plýtvání ušetřila 8000 korun za rok.
  • Jednočlenné domácnosti vyhodí až o polovinu jídla více, než větší rodiny. Přitom domácnosti mají na svědomí 55 % potravinového odpadu.

Tip: Další neuvěřitelná čísla, ale také rady, tipy a návody, jak se plýtvání jídlem vyhnout, najdete na webu www.zachranjidlo.cz.

Jak se vyhnout plýtvání jídlem

Jestli vás tato čísla vyděsila, není nic jednoduššího, než začít u sebe. Omezit plýtvání jídlem není žádná věda, stačí zařadit drobná zlepšení do každodenního života. Základem je dobrá organizace, účelné plánování a správné skladování potravin.

Organizace

Díky dobře zorganizované kuchyni, lednici a spižírně máte lepší přehled o zásobách, takže se vám nestane, že na některé potraviny zapomenete. Zkrotit chaos v kuchyni vám zabere jen jeden den, ale můžete z něj těžit mnohem déle.Plánování

Vyhraďte si třeba jen hodinu týdně, kdy naplánujete nákupy a rámcově také jídelníček. Když máte jasný plán, je jednodušší vyhnout se lákadlům, která vám pak budou strašit v lednici jako kostlivci ve skříni. Na nákup také nevyrážejte hladoví, abyste nenakoupili více jídla, než stihnete spotřebovat.

Správné skladování

Vhodným skladováním můžeme snadno prodloužit trvanlivost jídla. Když víte, jak uspořádat lednici nebo které potraviny do ní nepatří, můžete zamezit jejich předčasnému zkažení.

Mimochodem, víte, jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a minimální trvanlivostí? „Spotřebujte do“ najdete na potravinách, které se rychle kazí a vyžadují rychlou spotřebu. Jídlo s prošlou dobou použitelnosti může být zdravotně závadné. Oproti tomu minimální trvanlivost najdeme na potravinách s dlouhou trvanlivostí, jako jsou těstoviny nebo mouka. Ty se dají konzumovat i po uplynutí uvedeného data, ale výrobce pak neručí za chuť a výživovou hodnotu potravin.

Jak účelně nakupovat

Omezit plýtvání jídlem je nejsnadnější už při nákupu. Někomu vyhovuje nakupovat jednou za týden, někdo se raději v obchodě zastaví každý den. Já osobně si každý týden v diáři vyhradím celé 4 hodiny, které věnuji nákupu, ale také uspořádání zásob. Možná vám to přijde hodně, ale díky tomuto času už se celý týden o jídlo (kromě vaření) nemusím starat.

Jak ty čtyři hodiny strávím?

  • Před nákupem ještě trochu uklidím. Projdu si zásoby, abych viděla, co nám chybí, přerovnám, co je potřeba a umyju lednici. Také mi pomáhá vyfotit si lednici a spíž, abych mohla v obchodě zkontrolovat, jak na tom jsem s konkrétní surovinou.
  • Nepíšu si klasický nákupní seznam, ale raději projedu všechny uličky supermarketu, abych na nic nezapomněla. Je to sice zdlouhavé, ale tento postup mi funguje nejlépe. A ještě jeden tip – procházejte obchod odzadu, nebudete tak mačkat ovoce, zeleninu a pečivo na dně nákupního koše.

  • Na pokladní pás a především do tašek ukládám zboží podle kategorií a podle toho, kam jej doma plánuji uložit. Díky tomu se vyhnu zmatenému pobíhání po bytě.

  • Doma potom nakoupené potraviny zpracuji a uložím, kam patří. Z auta nosím tašky na konkrétní místa, a tak mi stačí jen projít byt a dát věci na jejich místo.

  • Nakonec si naplánuji jídelníček. Dělám to vždycky až po nákupu, protože mi to umožní zpracovat všechny suroviny, které mám k dispozici. Kdybych plánovala před nákupem, nevyhnu se zběsilému shánění potřebných ingrediencí, které mi jen bere čas.

Vhodně uložené potraviny vám ušetří čas při vaření

Co si budeme povídat, po hodině strávené v supermarketu se naše energie blíží nule, takže ukládání potravin na jejich určené místo často vynecháme. Ale to je právě chyba, protože právě ukládání potravin nám během týdne může ušetřit mnoho času při přípravě jídla.

Nejprve ukládám mražené potraviny, po nich následuje lednice. Tady mi ulehčují práci speciální organizéry do lednice, díky kterým zůstává lednice uklizená a všichni doma máme přehled. Zpracuji také maso, čerstvé naložím, vakuově balené uložím podle data spotřeby a další připravím do mrazáku.

Osvědčilo se mi také nakrájet si část zeleniny a nachystat tak zdravé svačinky. Stačí třeba nakrájet mrkev na špalíčky a uložit do sklenice s vodou. Vydrží tak křupavá a když otevřete lednici, protože máte chuť na něco dobrého, máte ji hned na očích. Jsem taky příznivcem „utěrkové metody“ – zeleninu balím před uložením do lednice do vlhké utěrky, zůstane tak déle čerstvá. Tento postup se mi osvědčil třeba u mrkve nebo jarní cibulky.

Nakonec přesypu všechno, co lze, do dóz na potraviny. Nejlepší jsou ty průhledné, protože hned vidíte, kolik toho zbývá. Velkou výhodou je také to, že hned můžete odnést prázdné obaly a zůstane vám tak jen hezky zorganizovaná a uklizená kuchyň.


Aby vám šlo nakupování od ruky, přichystala jsem pro vás Manuál pro chytrý nákup potravin. Najdete v něm také orientační nákupní seznam na týden pro rodinu se dvěma dětmi a můžete si jej zdarma stáhnout na e-shopu.

kategorie: Novinky, Kuchyň