Jak zorganizovat lednici jako profesionál

Lednice patří k nejnavštěvovanějším místům v našich domovech. Snažíme se do ní vměstnat všechny pochoutky, které miluje manžel nebo děti, a zároveň chceme, abychom v ní vždycky našli potřebné suroviny na přípravu zdravé večeře. Není to zrovna lehký úkol pro jeden celkem malý spotřebič.

Proč se do organizace lednice vlastně pouštět?

Lednice se stala v našich domácnostech nepostradatelnou, usnadňuje nám každodenní život, ale může být také zdrojem nejrůznějších šarvátek. Aby byla domácnost v pohodě, zaslouží si lednice naši péči. Zorganizovaná lednice má řadu výhod:

 • vytvoříte si přehlednou výkladní skříň, takže hned budete mít jasno, jestli potřebujete něco dokoupit, 
 • zjednodušíte si přípravu jídla, protože budete mít všechny potřebné věci pohromadě, 
 • ušetříte čas, který byste strávili hledáním potravin v chaotické lednici, 
 • vyhnete se vyhazování zapomenutého jídla, 
 • snadněji ohlídáte, co jíte.

  Základní kroky při uspořádání lednice

  Stejně jako při organizaci jakéhokoliv jiného prostoru si vystačíte s pěti zlatými pravidly organizace. Pro úklid a uspořádání lednice byste si měli vyhradit aspoň dvě nerušené hodiny, během kterých dostane vaše lednice úplně novou fazonu.

  Jak při prvním uspořádání lednice postupovat?

  1. Vyndejte celý obsah lednice na stůl. Vyřaďte staré potraviny s prošlým datem spotřeby, unavenou zeleninu i suroviny, na které jste posledního půl roku nesáhli. Nemusíte je hned vyhazovat, třeba se budou hodit příbuzným, kamarádům nebo je můžete vyměnit ve swapových skupinách.

  2. Roztřiďte potraviny do skupin podle druhů a účelu. Rozdělte je tak, abyste měli pohromadě všechny potraviny, které používáte např. při přípravě snídaně, nebo od sebe oddělte zeleninu, mléčné výrobky, ochucovadla, nápoje atd. Obě metody můžete také kombinovat podle vašeho životního stylu.

  3. Lednici vyčistěte vhodným čističem. Vyhněte se agresivním mycím prostředkům, drátěnkám a podobným invazivním metodám. Postačí jemná strana houbičky a zředěný mycí prostředek na nádobí, stěny lednice můžete umýt octem smíchaným s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody.

  4. Využijte nastavitelných polic a přizpůsobte prostor lednice vašim potřebám. Rozhodněte se, kam jednotlivé potraviny uložíte a toto rozmístění dodržujte. Orientace v lednici tak bude mnohem jednodušší.

  5. Vyberte si organizéry do lednice, abyste se pohodlně dostali i potravinám vzadu. S výběrem vám pomůže můj Velký přehled organizérů do lednice, podle kterého si každý může najít to svoje.

  Tip: Nejste si jistí, kam jednotlivé položky v lednici umístit? Podívejte se, jak správně uspořádat potraviny v lednici podle toho, jakou teplotu potřebují, aby vydržely dlouho čerstvé.

  7 tipů pro profesionální organizaci lednice

  Udělat v lednici pořádek a uspořádat potraviny je jedna věc. Otázka ale je, jak dlouho tento systém vydrží. Tady je několik tipů, které vám mohou pomoci:

  1. Využijte průhledné boxy, krabičky nebo misky, ať neztratíte přehled.

  2. Jednotlivé kategorie označte štítkem. Díky tomu usnadníte orientaci i dalším členům domácnosti.

  3. Produkty skladujte bez zbytečných obalů, ušetříte tak spoustu místa.

  4. Jídlo pro rychlou spotřebu umístěte do úrovně očí, máte tak jistotu, že na ně nezapomenete. Stejně to můžete udělat se zdravými potravinami, abyste na ně v jídelníčku nezapomněli.

  5. Dopředu umístěte starší potraviny, abyste je stihli včas sníst. Nově přinesené kousky naopak dejte až dozadu. Tento systém, zvaný také F.I.F.O. (First In, First Out), se používá v profesionálních kuchyních po celém světě.

  6. Po nákupu si udělejte přibližný seznam jídel, která můžete z obsahu lednice připravit. Můžete jej třeba připevnit magnetem na lednici, abyste na něco nezapomněli.

  7. Inventuru lednice a základní očistu provádějte každý týden. Vyhnete se tak tomu, že na některé potraviny zapomenete a budete je muset vyhodit.

  Stejně jako jindy při organizaci i u lednice je klíčovou ingrediencí úspěchu disciplína. Udržet pořádek nemusí být náročné, ale musíte to vnímat jako svoji prioritu. Potom vám to půjde od ruky skoro samo.

  Nejste si jistí, že na to sami stačíte? Zavolejte mi nebo napište a pomohu vám dát řád vaší lednici i jiným částem vaší domácnosti. Využít služby profesionální organizátorky není žádná ostuda, naopak vám to může ušetřit čas a nervy.


  kategorie: Novinky, Kuchyň