Kabely kam se podíváš

Je to takový nešvar mnoha domácností. Na různých strategických místech po celém bytě se vyskytují klubka černých hadů, o která neustále zakopáváte nebo se v nich zachytávají chuchvalce prachu. A u většiny z nich nevíte, odkud a kam vedou. Tak co s tím?

Kabely nejsou sexy

Zamotaných klubíček se chceme zbavit všichni. Často se nám do řešení tohoto problému nechce, ale celý proces nakonec není nijak složitý. Tady je několik tipů, jak kabely zkrotit.

  1. Z kabelů za televizí nebo za počítačem si udělejte jednu liánu, abyste se vyhnuli nevzhlednému klubku. Nejužitečnější pomůckou jsou pásky na kabely, kterými můžete kabely svázat dohromady, aby se nemotaly do sebe. Mně se osvědčily ty na suchý zip. Jednoduše je stáhnete na požadovanou velikost, pevně drží a vždy je lze jednoduše povolit.

  2. Zkrátit tenké kabely lze omotáním kolem cívky. Říká se jí také želva, protože připomíná tvar krunýře. Na zadní straně navíc najdete háček, pomocí kterého můžete želvu zavěsit na zadní stranu nábytku.

  3. Prodlužovačku s připojenými kabely můžete schovat do speciálního organizéru, který má na kabely několik otvorů. Vybírat můžete z několika velikostí, podle toho, jak velkou prodlužovačku potřebujete schovat (4 –⁠ 6 zásuvek).

  4. Pro větší přehled opatřete každý připojený kabel štítkem, abyste nemuseli hádat, který z kabelů patří k tiskárně a který k modemu. Také bude snadnější zjistit, který v případě potřeby vypojit. Stačí i barevná páska, ale pokud si potrpíte na detail, vyzkoušejte zapínací „bugy“ s možností popisku i barevného odlišení.

  5. Kabely můžete také přichytit ke zdi nebo zadní straně nábytku pomocí samolepící úchytky, která pojem 3 –⁠ 5 kabelů.

  6. Určete velitelské centrum, tedy místo, kde si každý může nabít telefon, tablet nebo chytré hodinky. Kabely tady můžete schovat do pouzdra na prodlužovačku.

Problémy se zásuvkou

Teď nemám na mysli elektrickou zásuvku, ale šuplík. Kromě zapojených kabelů také mnozí z nás máme aspoň jeden šuplík plný kabelů. U některých z nich ani nevíme, k jakému přístroji patří.

Řešení ale není nijak složité. Nejprve všechny kabely budete muset roztřídit a zbavit se těch, které k ničemu nepotřebujete. Potom stačí použít pásky na suchý zip, pomocí kterých smotané kabely jednoduše zajistíte. Pro větší přehlednost doporučuji kabely označit, abyste v případě potřeby nemuseli ten správný dlouhé minuty hledat.

A jeden DIY tip na závěr: Pokud vám zbyl starý tubus (třeba od tapety), rozřežte jej na kroužky, ty naskládejte do zásuvky a do jednotlivých kruhů dejte kabely. A je hotovo.

I přes všechny tipy se organizace zásuvky bojíte jako čert kříže? Já naštěstí ne a mohu vám pomoci zorganizovat i tu vaši. Stačí mi napsat zprávu!


kategorie: Kancelář