Vertikální skládání oblečení ušetří prostor i čas

Uspořádaná šatní skříň, ve které je jen oblečení, které vám sluší a které rádi nosíte. Máte v ní přehled, všechno najdete, kdy potřebujete. Žádné koule zmuchlaného oblečení a dlouhé hodiny strávené při výměně zimního oblečení za letní. Zní to jako pohádka? Přitom řešení je tak jednoduché.

Metoda KonMari a revoluce ve skládání oblečení

Maminky nás učily skládat si trička i kalhoty do vysokých komínků, které se ale pro ukládání většiny oblečení nehodí. Jejich nepříjemnou vlastností je, že se v nich těžko hledá konkrétní kousek a také to, že mají tendenci se prostě zhroutit. Mnohem vhodnější je tzv. vertikální ukládání oblečení do zásuvek - vidíte i to, co je vzadu a nestane se vám, že se oblečení sesune na stranu.

Pro takové ukládání se ale musíte naučit jinou metodu skládání. Do povědomí široké veřejnosti se dostala díky profesionální organizátorce Marii Kondo a její metodě KonMari. Ta se nevěnuje pouze skládání oblečení, ale celkovému uspořádání domova tak, aby vám dělal radost. Uspořádání skříně v jejím podání spočívá především v rozdělení oblečení do kategorií, takže všechna trička patří k sobě a kalhoty nebo sukně zase jinam.

Trička, svetry, kalhoty

Nemusíte se ale bát žádných složitých chvatů nebo pomůcek. Trik je v tom udělat z oblečení balíček, který sám o sobě stojí. Pro další zjednodušení můžete použít kapsu, do které zasunete část svršku, takže se vám balíček jen tak nerozbalí. Nejlépe to vysvětlí následující videa z mého Instagramu:

Jak poskládat tričko, aby drželo tvar?

Víte, jak poskládat jeansy / rifle do šuplíku nebo do boxu?

Jak uskladnit spodní prádlo, aby nezabíralo polovinu skříně,ale hlavně bylo super přehledné?


Jedinou „nevýhodou“ tohoto skládání je to, že moc nefunguje pro hluboké police, které najdeme ve většině šatních skříní. Ale to má jednoduché řešení - přidejte zásuvky nebo vyzkoušejte kartonové boxy. Sama jsem s problémem ukládání oblečení bojovala tak dlouho, až jsem si nechala vyrobit vlastní na míru. Jsou 50 cm hluboké a široké 20 nebo 30 cm, takže se pohodlně vejdou do každé skříně a jsou ideální právě pro ukládání triček, kalhot nebo svetrů. Pro ještě snadnější orientaci mají sníženou přední stranu a můžete je také doplnit štítky pro jednotlivé kategorie oděvů. Sama jsem s kartonovými boxy byla natolik spokojená, že jsem je nechala vyrobit i pro vás a na eshopu se řadí k nejoblíbenějším produktům.

"Dobrý den Jitko,
chtěla bych Vám moc poděkovat za papírové boxy do skříně! Několik let moje pokusy o organizaci skříni troskotaly právě na organizérech, a vyzkoušela jsem jich za tu dobu opravdu nespočet, ale teprve až díky vašim boxům se mi podařilo dát skříně do kupy a boxy DO VŠECH skříní sedí opravdu jak p*del na hrnec! Takže díky, díky a ještě jednou díky za to co děláte, je vidět, že tomu rozumíte a děláte to správně! L."

Tip: Metoda vertikálního skládání se nehodí pouze pro ukládání oblečení, ale můžete ji použít na veškerý textil nebo třeba látkové nákupní tašky. Co třeba ručníky smotané do ruliček?

A jak je to s tou úsporou času?

Díky vertikálnímu skládání se vyhnete ukládání oblečení do dvou řad. V zadních řadách se často schovávají mimosezónní věci, které je na přelomu ročních období potřeba vytáhnout, často také znovu vyprat, vyžehlit a poskládat. A o mnoho lepší to není ani při ukládání oblečení do textilních boxů nebo vakuovacích pytlů. Zase budete muset prát, žehlit a znovu skládat.

Pokud uložíte oblečení horizontálně do jednotlivých boxů, stačí jednoduše přehodit boxy a máte hotovo. V mé vlastní skříni mi změna ročního období zabere přesně 5 minut. A co u vás?

kategorie: Šatna