Prostor na prádelnu? Jde to i v malém bytě!

Nekonečné hory prádla jsou pro většinu z nás každodenní realitou – především pokud má vaše domácnost více než dva členy. Mám pro vás pár tipů, jak si tento boj trochu ulehčit, abyste se ke koši se špinavým prádlem nepřibližovali s obavami.

Co od svého pracího koutku čekáte?

Jestli bydlíte v rodinném domě nebo dostatečně prostorném bytě, pak si můžete dovolit zařídit si samostatnou technickou místnost, kde schováte nejen pračku nebo sušičku, ale také kotel nebo vysavač. Takový luxus má ale jen málokdo, my ostatní se musíme s prádlem vypořádat trochu chytřeji.

Základem pracího koutku je samozřejmě kvalitní pračka a dnes už často také sušička, která nám ušetří cenné minuty. A i když jde o další spotřebič v domácnosti navíc, ušetří nás neustále rozvěšeného prádla po celém bytě. Kromě toho bychom měli myslet i na sušák, žehlicí prkno, samotnou žehličku a další nezbytnosti.

Při hledání vhodného místa pro prací koutek myslete také na dobré odvětrávání, abyste se vyhnuli tropickému prostředí a plísním. Důraz dejte na osvětlení, které se vám bude hodit především při zbavování se nejrůznějších skvrn nebo žmolků. Podle svého vkusu můžete přidat i vhodné dekorace, ale rozhodně to s nimi příliš nepřehánějte.

Pračka a sušička – nad nebo vedle sebe?

Hlavním rozhodnutím, které vás čeká, je to, zda postavíte pračku a sušičku vedle sebe nebo na sebe. Tady záleží především na vašich preferencích, obě varianty mají své výhody i nevýhody.

  • Jestliže je umístíte vedle sebe, vznikne vám poměrně velká plocha, kterou můžete využít při skládání nebo žehlení prádla. Nebo aspoň jako odkládací plochu.

  • Pračka a sušička vedle sebe se vejde třeba pod umyvadlo a snadno se do obou spotřebičů dostanou také menší děti, takže se o své prádlo mohou postarat takřka samy.

  • Naopak umístění sušičky nad pračkou ušetří plochu potřebnou pro prací koutek. Vedle nich navíc může vzniknout úzký a celkem vysoký prostor, kam schováte právě žehlicí prkno, sušák nebo mop.

  • Ať už jste se rozhodli pro jakékoliv uspořádání, doporučuji prostor pracího koutku opticky oddělit od zbytku místnosti. Můžete je zavřít do skříně, ale dobře poslouží také jednoduchý závěs.

Tip: Aby bylo vaše prádlo krásně voňavé a čisté, nezapomeňte čas od času vyčistit také samotnou pračku a sušičku. Já osobně to dělám každý měsíc. Abych vám ulehčila práci a dodala chuť se do toho pustit, připravila jsem pro vás videa s podrobným návodem. Uvidíte, že vám čištění pračky nebo sušičky zabere jen několik minut.

Pračka - https://www.instagram.com/reel...

Sušička - https://www.instagram.com/reel...

Jak uchovávat prací prášek a aviváž

Praní prádla nebo žehlení nepatří zrovna mezi moje nejoblíbenější činnosti, proto hledám všemožné způsoby, jak si je ulehčit nebo zpříjemnit. Jedním ze zlepšováků, které mají zásadní vliv na vzhled pracího prostoru, je rozhodně zbavit se pracích prostředků v originálních obalech. Nesourodé barevné lahvičky nebo krabice rozhodně nepůsobí harmonicky a ve mně osobně vyvolávají téměř paniku.

Proto prací prášek i aviváž vždycky přesypu do krásných dóz, které mě nijak neruší. Zamilovala jsem si velké skleněné dózy Biscotti, do kterých přesypu prací prášek nebo kapsle na prádlo. Jejich velkou předností je dobře těsnící víčko a také široké hrdlo, které usnadňuje nabírání prášku. Taky na první pohled vidím, kolik prostředků ještě zbývá a jestli je potřeba doplnit zásoby.

Na aviváž jsou krásné skleněné lahve se silikonovým víčkem. Díky praktickému tvaru se zúženým hrdlem se s nimi velmi snadno manipuluje.

Při ukládání pracích prostředků nezapomeňte dózy opatřit štítky, které vám usnadní orientaci. Štítky si v e-shopu můžete objednat buď samostatně nebo jednoduše zakrštnete vybranou možnost u konkrétního produktu. Do poznámky v objednávce pak můžete připsat také svá neobvyklá přání.

Pěkný vzhled ale není jediným důvodem, proč skladovat prací prášek ve speciální dóze. Paradoxně skladování pracího prášku v koupelně, kde ho máme nejčastěji, není příliš vhodné.

  • Díky vlhku může prášek ztvrdnout a vy pak máte práci s jeho vyškrabáváním. Naštěstí to ale nemá vliv na jeho prací vlastnosti.

  • Naopak ale pozor na změny teploty – prací prášky patří mezi chemikálie, kterým změny teploty rozhodně nesvědčí. Proto se vyhněte jejich skladování v blízkosti topení nebo sporáku.


Koše na prádlo

Při organizování prádelny zaměřte svou pozornost také na skladování prádla – ať už špinavého nebo čistého. Máte mnoho možností, jaký koš na prádlo si vybrat.


A mám pro vás i jeden speciální tip: Koš na špinavé prádlo nachystejte kromě koupelny také do ložnice nebo dětského pokoje – zkrátka všude tam, kde se převlékáte. Málokomu se chce nosit špinavé prádlo do koupelny na místo k tomu určené, takže tričko zkrátka skončí na podlaze. Pokud budete mít koš na prádlo po ruce, mnoho častěji skončí tam, kde má.

kategorie: Novinky, Koupelna