Na návštěvě: reorganizace kuchyně u Gábi

Gábi je jedna z mých prvních klientek. Bydlí v opravdové roubence na kraji světa, kde lišky dávají dobrou noc, už jen samotná cesta k ní je zážitek. Stará se o tři syny a manžela myslivce, sama má spoustu vlastních projektů a koníčků. Společně jsme se vrhly do reorganizace kuchyně.

Zatěžkávací zkouška

Gábi denně vaří a provoz v kuchyni je takřka nepřetržitý. Zároveň nemá času nazbyt na přemýšlení o velkých organizačních změnách. „Na kuchyň a velké změny nebyl s dvojčátky čas. Tak, jak jsme sem věci při stěhování umístili, tak tady zůstaly. Navíc postupně věcí přibývalo a měnily se i naše stravovací návyky a najednou už nebylo věci kam dávat,“ shrnuje svou motivaci ke změně Gábi.

Oslovit profesionální organizátorku se Gábi rozhodla poté, co na mém Instagramu viděla příspěvky o uspořádání domácnosti. Do své kuchyně chtěla dostat čerstvý vítr, který by ji odlehčil a kuchyň se opět stala organizovaná, systematická a pohodlná.

Největší výzvy a řešení

Hlavním problémem bylo nedodržení rozdělení kuchyně na zóny, které vedlo nejen k chaosu, ale také k velkému množství nachozených metrů. Pustily jsme se tedy především do řešení této výzvy.

Jako při každém novém uspořádání prostoru jsme nejprve celý prostor vyklidily a umyly, ať se mohou věci vracet do čistého. Následovalo třídění podle kategorií a také vyřazování, které se tentokrát dotklo především hrníčků a skleniček.

Gábi jsem navrhla nové uspořádání takto:

  1. Sjednocení zóny s nádobím, příbory a dalšími potřebami k servírování, takže se při odnosu jídla z kuchyně moc nenachodíte.

  2. Zásoby sypkých potravin jsme přemístily z původních obalů do zavařovacích sklenic, krabiček a všeho, co bylo po ruce. Speciální potravinové dózy přijdou na řadu v další fázi.

  3. Do zóny pro vaření v blízkosti sporáku jsme umístily hrnce, pánve a další potřeby. Dokonce se nám zde podařilo uložit i hrnce, které dosud své místo měly ve sklepě.

  4. Rohové skříňky jsme použili pro elektrické přístroje a objemnější misky.

  5. Hrníčky a skleničky jsme po důkladném protřídění umístily tak, aby na ně děti dosáhly a mohly se v případě žízně obsloužit samy.

A první reakce?

„Tušila jsem, že je tady spoustu věcí, které mi vlastně vadí, ale neměla jsem sílu o tom přemýšlet a už vůbec realizovat. Těším se, že vše potřebné budu mít vždy po ruce, nic nepřekládat, nehrabat, všechno má svou logiku. Vytříděním a jiným uspořádáním věcí jsme získali především prostor,“ shrnuje celou proměnu Gábi.

Akce nám zabrala necelý den, ale výsledek a následné ulehčení života vydrží mnohem déle. Doporučení od Gábi tak zní jasně: „Když jsem viděla Jitku, jak ji baví vše organizovat, rozhodla jsem se ji oslovit. Popravdě, nedokázala jsem si představit, že tak velký krok, jako všechno vystěhovat, roztřídit, a zase dát zpátky, udělám sama. Hlavně jsem potřebovala, podívat se na kuchyň jinýma očima. Všem doporučuji, ta investice se rozhodně vyplatila.“

Chcete si vyzkoušet moje služby profesionální organizátorky na vlastní kůži? Stačí zavolat nebo napsat zprávu a zlepšit tak kvalitu svého života.

kategorie: Kuchyň