Zlatá pravidla organizace

Nezáleží na tom, jestli jste s organizováním vaší domácnosti na začátku nebo už se o ni snažíte týdny, měsíce či roky. Nezáleží ani na tom, jestli chcete uspořádat šatník, koupelnu nebo kuchyň. Základní postupy a pravidla jsou stále stejná a uplatníte je v jakémkoliv prostoru. A která to tedy jsou?

5 pravidel pro organizaci

Nechci vás dlouho napínat, tak se pojďme podívat na 5 základních pravidel, které využijete při uspořádání svého domova, trochu podrobněji.

1. Všechno ven

Ano, slyšíte dobře. Prvním krokem je vyklidit prostor, který chcete uspořádat. Vyndejte všechno oblečení ze skříně, všechny hrnce, pánvičky i příbory, vykliďte celý sklep - záleží jen na tom, který prostor jste si právě vzali do parády. Díky tomu, že všechny věci vytáhnete na světlo, získáte na ně nový pohled. Možná vás vyděsí vidět všechny věci takto pohromadě, ale aspoň získáte dostatečnou motivaci pro jejich roztřídění a vyřazení.

2. Roztřiďte věci do jednotlivých kategorií

Jakmile jste vytáhli všechny věci na světlo, začíná ta správná legrace. Rozdělte je do kategorií podle jejich účelu, takže například trička s krátkým rukávem, trička s dlouhým rukávem, kalhoty, sportovní oblečení atd. Jenom tak uvidíte, jestli náhodou nemáte šest stejných svetrů nebo zbytečně hodně steakových nožů.

Když je některá kategorie příliš obsáhlá, roztřiďte ji podle toho, jak často nebo při jakých příležitostech je používáte. To platí především pro sváteční servis po babičce, lyžařskou kombinézu nebo vánoční ozdoby, ale třeba máte nějakou podobnou vlastní kategorii.

3. Vyřaďte, co nepotřebujete

Jestli jste si mysleli, že třídění věcí do kategorií je náročné, tak toto bývá pro většinu lidí ta nejtěžší část. Začněte vyřazením rozbitých a nefunkčních věcí, to by mělo být celkem snadné. Postupně se dostanete hlouběji a můžete vytřídit i věci, kterých máte více (třeba těch výše zmiňovaných svetrů) nebo které vám nedělají radost. Nechci vás nabádat, abyste se bezhlavě zbavili všeho a nechali si jen tři bílá trička, jeden svetr a dvoje džíny. Sami nejlépe víte, jaké množství věcí je pro vás tak akorát.

Tip: Vytříděné věci rozhodně nemusíte vyhazovat do kontejneru, někomu by ještě mohly udělat radost. Můžete je prodat, vyměnit prostřednictvím swapovacích skupin nebo darovat.

4. Prostor důkladně vyčistěte

Před tím, než vrátíte věci zpátky na místo, celý prostor důkladně umyjte a vyčistěte, bude pak vypadat skoro jako nový. Na zdánlivě nevyčistitelné šmouhy vyzkoušejte nano houbičku, která je téměř zázračně odstraní. Pokud máte dřevěné skříně, nezapomeňte je ošetřit ochranným prostředkem na dřevo, aby vám vydržely dlouho hezké.

5. Vezměte si na pomoc organizéry a vraťte věci na místo

A nakonec přichází ta největší legrace - teď musíte vymyslet, jak celý prostor zorganizovat. Zamyslete se nad tím, kdy a jak věci používáte a snažte se si to co nejvíce usnadnit. Uspořádejte věci tak, abyste se k nim nejen snadno dostali, ale také abyste je snadno mohli vrátit na místo.

Na pomoc si můžete vzít nejrůznější organizéry, koše, krabice atd. Moje osobní tipy jsou:

  • dózy Rotho na skladování potravin v kuchyni,

  • kartonové krabice, které nahradí zásuvky v hlubokých a špatně členěných šatních skříních,

  • a samolepky pro snadnější orientaci (skvělé jsou do dětského pokoje).

Než se do nákupu organizérů pustíte, vezměte si do ruky metr a vše pořádně změřte. Díky tomu bude snadnější vybrat si vhodné organizéry, které vám pomohou využít prostor na maximum. Velikost jednotlivých boxů a úložného místa přizpůsobte velikosti jednotlivých kategorií, do kterých jste věci roztřídili.

Motivace a disciplína

Zorganizovat si domácnost a udržet v ní pořádek patří mezi jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí a stejně jako ta ostatní je většinou nesplníme. Udělat pořádek a zorganizovat domácnost je jedna věc, ale udržet ho je věc druhá.

Tady bude potřebovat motivaci - tedy pádný důvod, proč se do toho chcete pustit, ale především disciplínu - tedy sílu vytrvat a dodržovat nové návyky. Bývalý voják a autor bestsellerů Jocko Wilink řekl, že když máte disciplínu, motivaci nepotřebujete. Motivace je totiž nespolehlivá. Kolísá, přizpůsobuje se našim náladám, únavě a podobně. Jenže když jste disciplinovaní, nepřemýšlíte nad tím, jestli se vám chce nebo ne, jestli prší, jestli máte moc práce… Prostě jdete a uděláte, co je potřeba.

Být disiciplinovaný je skvělá vlastnost, ale podlehnout svodům jednoduchého života je samozřejmě snadné. Proto se snažte si cestu k cíli co nejvíce zjednodušit, právě třeba ukládáním věcí zpět na místo, pomocí organizérů nebo pevného časového rozvrhu. A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na ostatní členy domácnosti - ty je potřeba správné návyky učit také, jinak se vám může snadno stát, že vám věci přerostou přes hlavu.


Máte pocit, že to sami nezvládnete? Využijte služeb profesionální organizátorky! Napište mi a domluvíme si termín, kdy můžeme společně vytáhnout kostlivce ze skříně a vdechnout vašemu domovu nový život.

kategorie: Organizační tipy