Domácí lékárnička: co by v ní nemělo chybět a kam to dát?

Kdo je připraven, není překvapen. Tak by se dal shrnout ten hlavní důvod, proč by domácí lékárnička neměla chybět v žádném bytě. Základní léky, pár náplastí a nějakou desinfekci má doma asi každý, ale jejich skladování často bývá problém. Proto mám pro vás několik základních tipů, jak uspořádat domácí lékárničku, abyste to potřebné našli bez dlouhého vzpomínání a hrabání v krabicích a zásuvkách.

Co by v domácí lékárničce nemělo chybět?

Složení domácí lékárničky je velmi individuální a závisí na tom, co který člen domácnosti potřebuje. Zvláštní potřeby mají miminka, větší děti, senioři nebo chronicky nemocní, ale pro základní orientaci doporučuji postupovat podobně jako při sestavování cestování lékárničky:

  • něco na bolest,

  • něco na teplotu,

  • něco na rýmu, kašel a bolest v krku,

  • něco na průjem nebo naopak zácpu,

  • něco na alergickou reakci,

  • něco do očí (hodí se nejen na záněty, ale také pro vyplachování nečistot).

A samozřejmě teploměr, náplasti bez polštářku i s ním (pro děti pořiďte ty s veselými obrázky), pinzeta a nůžky. Pro případ úrazu byste měli mít po ruce taky sterilní krytí, gázové čtverce, elastické obinadlo, sterilní obvaz a gumové škrtidlo.

Při skladování léků se řiďte pokyny

Aby léky správně účinkovaly, je důležité je správně skladovat. Nepouštějte se do experimentů a skladujte platíčka i lahvičky podle pokynů výrobce, často to znamená ve tmě a při pokojové teplotě. A také pozor na vlhkost.

Pokud máte tu možnost a dostatek prostoru, pak skladujte léky v originálních obalech a nechejte u nich příbalové letáky. Ne vždycky je to ale možné, naštěstí základní údaje bývají napsané přímo na balení a kompletní příbalový leták najdete jednoduše na internetu.

Minimálně jednou za rok taky celou domácí lékárničku projděte a vyřaďte léky, které mají prošlou dobu spotřeby. Ty potom patří vrátit zpět do lékárny, ne do běžného odpadu. A věděli jste, že prošlý může být i obvaz?

Roztřiďte léky do kategorií

Třídění a kategorizace jsou základem uspořádaného prostoru. Platí to pro kuchyň, šatník i lékárničku. Jestli jste se rozhodli udělat v domácí lékárničce pořádek, postupujte klasicky podle zlatých pravidel organizace.

  • Všechny léky a zdravotnické potřeby sneste na jednu hromadu.

  • Vytřiďte léky, které mají prošlé datum spotřeby, nebo ty, které opravdu nepotřebujete (například když vaše miminko vyrostlo a na snižování teploty už nepoužíváte čípky, ale sirup nebo tabletky).

  • Rozdělte léky do kategorií tak, abyste se v nich rychle zorientovali. Způsobů, jak to udělat, může být několik: podle členů domácnosti, podle použití, podle toho, jak často je potřebujete.

  • Teď si vyberte, jak a kde léky uskladnit. Dbejte především na bezpečnost, tedy aby se k nim snadno nedostaly děti, pro které mohou tablety vypadat opravdu lákavě. Zároveň by domácí lékárnička měla být snadno dostupná, až ji budete potřebovat.

Organizéry na léky a domácí lékárničky

Já sama pro uložení léků volím průhledné boxy s vnitřními přihrádkami. Ze všech stran je do nich vidět a pokud máte lékárničku objemnější, můžete jich použít několik a jednoduše je naskládat na sebe. Navíc je můžete uložit do horních polic, takže se k nim děti nedostanou.

Skvělé jsou také antibakteriální úložné boxy na léky se stříbrnými částicemi, které zabíjejí 99 % virů a bakterií. Kromě toho mají také plastové přihrádky pro snadnou orientaci a prostornější spodní část, kde uložíte zdravotnický materiál nebo léky v krabičkách. Zavírají se na pevné klipsy a na víku mají ucho pro snadnou manipulaci.

Pro stylovou domácí lékárničku můžete využít také plechovou krabici. Je bytelná, nedostane se do ní vlhkost a díky vnitřním přihrádkám neztratíte přehled.

Jestli své léky potřebujete každý den, pomůže vám týdenní organizér na léky. Jednou týdně si nachystáte, co potřebujete, a potom už na to nemusíte myslet. A dobrý zpráva je, že tyto organizéry také mohou být hezké a nenápadné – nikdo je ve vaší kuchyni nepozná a hodí se i jako dárek.

kategorie: Koupelna